Sačekajte...
...
...
...

Kada je vreme za sadnju?

Da bi se voće pravilno razvijalo i redovno rađalo potrebno je pre sadnje dobro pripremiti zemljište. Nakon pripreme zemljišta vrši se razmeravanje parcele i obeležavanje mesta za sadnju

Sadnja

Pri razmeravanju treba obratiti pažnju na rastojanje između redova i granice (međe) parcele. Po pravilu bi trebalo da krajnji redovi budu udaljeni od granice (međe) parcele za minimum polovinu međurednog rastojanja, ali takože treba uzeti u obzir da se pored njih može nesmetano prolaziti sa mehanizacijom. Ako se parcela ograđuje, ograda treba da je najmanje 50 cm odmaknuta od granica parcele. Sadnja se može obaviti u toku jeseni, zime ili u rano proleće. Ako se sadi u toku zime treba obratiti pažnju da se ne sadi u previše vlažnu ili smrznutu zemlju. Najbolje vreme za sadnju sadnica je u jesen jer se sadnice bolje primaju

Nedostatak jesenje sadnje ako zasad nije ograđen pa zečevi i poljski miševi mogu oštetiti deblo sadnice u tolikoj meri da izazovu njihovo sušenje. Zato je pri jesenjoj sadnji zaštita sadnica neophodna.

Dobre rezultate daju i kasna zimska sadnja, posebno ako su sadnice ujesen pripremljene za sadnju sa skraćivanjem korenovog sistema i ako su bile dobro utrapljene. Kasna prolećna sadnja nije za preporuku. Kasno posađene sadnice su vrlo osetljive na sušu, pogotovo ukoliko u proleće duvaju topli, suvi južni i jugoistočni vetrovi. Potrebno je obimno i često polivati sadnice jer se one teže primaju.

Priprema

Priprema sadnica za jesenju sadnju se vrši istog dana kada se sadnja obavlja. Potrebno je pregledati sadnice i izvršiti kontrolu njihove ispravnosti. Sve oštećene i zdravstveno neispravne sadnice se odstranjuju. Na zdravim sadnicama je potrebno skratiti osnovne žile korena na dužinu 15-20cm. Na pokidanim žilama obnavljaju se preseci do zdravog mesta.

Za kasnu zimsku ili ranu prolećnu sadnja poželjno je da se prirema sadnica za sadnju obavi posle njihovog vađenja iz rasadnika, a pre trapljenja. Na taj način se postiže zarastanje rana na žilama do trenutka sadnje i one ne troše snagu za ponovno zarastanje rana u proleće. Napravljeni preseci moraju biti pravi, a ne kosi, jer su pravi preseci najmanji i najlakše zarastaju. Sitne žile ne treba uklanjati niti skraćivati ako su zdrave.

Sadnja se uvek obavlja na skoro istoj dubini na kojoj je sadnica bila u rastilu. Dubina sadnje se određuje po boji kore, deo sadnice koji je bio u zemlji je svetliji od dela koji je bio iznad zemlje. Za sadsnju su potrebana dva radnika, jedan radnik stavlja sadnicu u centar iskopane rupe,drugi radnik preko korena sadnice nabacuje zemlju. Laganim povlačenjem sadnice omogućava se bolje popunjavanje prostora između žila. Zemlja se lagano nagazi da bi se istisnuo vazduh i što bolje uspostavio kontakt izmedu zemljišta i žila zatim se ponovo dodaje nova zemlja i vrši njeno gaženje.

Dostava na kućnu adresu

Dostavljamo sadnice na kućnu adresu, veoma brzo i sigurno.

Sistem ključ u ruke

Vaše je samo da nas pozovete i dobijate oformljen voćnjak

Potpuno besplatni saveti

Uvek smo dostupni da pružimo savet

Često postavljana pitanja

Koliko košta da se zasadi voćnjak?

Cena koštanja voćnjaka zavisi od mnogo faktora, ali od 1,500 evra do 80,000 evra po hektare je realna cena.

Kako da odaberem kvalitetne voćne sadnice?

Korenov sistem mora biti snažan, dobro razvijen ( žiličast), koji nije isušen i oštećen prilikom vađenja. Što je korenov sistem duži i bolje razvijeniji primanje i razvoj sadnice biće bolji.

Kako zaštitite sadnice pre slanja poštom?

Koren sadnica je dobro poliven u svrhu hidriranja dok ne stigne do kupca, zatim koren je umoran streč folijom od vrha do korena. Tako je osigurano da ne dodje do nikakvnog oštećenja.

Šta znači sistem ključ u ruke?

Sistem ključ u ruke znači da dobijete sve na gotovo, oformljen voćnjak od početka do kraja.

Koji su načini kupovine?

Osim što možete poručiti sadnice putem našeg vebsajta i da vam sadnice stignu na kućnu adresu, možete da dodjete i posetite nas u našem rasadniku i kupite na licu mesta.

Zasad jabuke

Podizanje zasada jabuke sa kupovinom sadnica, sistemom protiv izmrzavanja, rasprskivačima, navodnjavanjem košta od 40.000 do 50.000 evra. Ukoliko se kopa bunar potrebno je izdvojiti još novca. I za podizanje jednog hektara borovnice potrebno od 40.000 do 50.000 evra, stim što se sada sadnica nalazi u saksiji pa tako dolazimo do iznosa koji se bliži i cifri od 80.000 evra jer je neophodno obezbediti supstrat, zaštitne mreže.

Zasad lešnika

Ukoliko je ovu lešnik želi da gaji poljoprivredni proizvođač njega će podizanje jednog hektara koštati oko 7.000 evra, a ukoliko prozvođač poseduje samo parcelu ulaganja dostižu cifru od 10.000 evra, koliko košta i hektar pod jagodom.